Mail - Twitter - Facebook - Bloglovin - Instagram  
Stockholm Fashion Week. Berns. Whyred.

Snyggt, feminint och maskulint, volym i både överdelar och ärmar. Både herr- och dammode. Whyred visade både leggings och vida gubbyxor. Att köra på vita glansiga leggings kändes nytt. Det var många korta jackor/capes med trekvartsärm som matchades med höga handskar i bland annat grått och brunt. Kollektionen hade många feminina söta klänningar och en söt kappklänning med volym i ärmarna. Snygg var den lite för stora "pojkvänskavajen" som fungerade som jacka till en i övrigt smal siluett. Gav en skön, ostylad och ledig look.

Jag såg också söta kragar, drömmar i satin, lite stickat, vida gubbyxor och en fräsch variant på parkasen på catwalken. Som accessoar dominerade de höga handskarna till jackorna med kort ärm, både i stickat och i skinn. Skorna var också snygga, kilklacken är åter i höst och t-slejfskorna håller i sig från sommaren. Stövlarna var både långa och korta i skaften. Jag gillar de korta bäst.

Roland Hjort sa i en tidigare intervju med modefeber.se att om han bara fick designa ett typ av plagg resten av karriären så skulle han välja Jackan. Och det märks att Whyred gillar att designa jackor, jackorna är väldigt fina både för herr och dam.

Färgerna var svart, rost, matt vinrött, grått, champange, brunt, mörkgrönt och orange.

Bäst var den "chunky" grovstickade kortkorta klänningen i grått matchat med kilklackar! Och min favorit (se bild), fast den vill jag ju ha redan nu!
Sämst var herrmodet som tyvärr var lite tråkigt och tamt (om man nu jämför med det som hände på damsidan).

Låna gärna bilder men glöm inte att ange modefeber.se som källa.
You may also like:
11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197 11197
bloggportalen bloggportalen bloggportalen