Så kontaktar du oss
Lite tips och råd

30 mar 2009 10:07 by Roger Åberg
Foto: *Solar ikon*
© stockholm-streetstyle.com  
Har du en produkt eller tjänst som du tycker att vi ska skriva om? Då tycker jag att du ska kontakta oss så klart, men det finns några saker att tänka på.

Skicka informationen till respektive redaktör. Du når dem genom att skicka ett mail till ämne@feber.se, till exempel pryl@feber.se. Det går också bra att skicka till red@feber.se, men vi rekommenderar det inte.

Här finns massor med bra tips om hur du ska skriva.
www.backendmedia.se

Bilder
Vi är väldigt intresserade av bilder. Skicka inte med dessa i mailet utan länka istället till en sida, utan lösenord och registrering, där vi kan ladda ner dem.

Försök också att skicka med "riktiga" bilder på produkterna.

Länk
Skicka alltid med en direktlänk till produktens sida. Inte till er startsida utan till produktens sida.

Testning av produkter
Det är sällsynt att vi testar produkter, av olika anledningar. Dels har vi inte riktigt tiden för att göra riktigt bra tester, dels finns det nästan alltid finns någon annan som redan har testat produkten.

Vill ni verkligen att vi ska testa din produkt så är det klart att du kan skicka den till oss, men vi lovar absolut ingenting.

Adress
Vill ni skicka oss saker så skicka dem till...
Feber / Bonnier Tidskrifter
Digitala Medier
Kungstensgatan 21B, 113 57 Sthlm

Märk kuvertet eller paketet med Feber och vilken redaktör som det är riktat till. Några av våra redaktörer sitter ute i landet så kontakta oss först innan ni skickar något.

Skicka inte pressreleaser eller bilder via post.

Samarbeten
Vill du samarbeta med oss eller göra något annat roligt, dra ett mail till Roger Åberg på roger@feber.se eller telefon 0735 317010.
bloggportalen bloggportalen